Jak napálit pojišťovnu (2011)

Z pojistných podvodů se v Česku stává národní sport. Kdyby se jednalo o náhodné případy, nebylo by to nic zvláštního, protože uplatňovat vyšší škodu, než k jaké při pojistné události došlo, se občas zkoušelo i v dobách dřívějších. Odborníci však současný enormní nárůst dávají do souvislosti s celkovou ekonomickou situací obyvatelstva a s atmosférou ve společnosti. Lidé ztrácejí práci, chybí jim finanční prostředky na splácení hypoték, půjček a úvěrů, a tak zkoušejí k vylepšení své situace kde co. Napálit nebo oklamat pojišťovnu se zdá být v tomto případě nejsnadnější, a tak se stává, že k takovým praktikám sahají i lidé doposud slušní, bezúhonní a čestní. Podle údajů pojišťoven je každý sedmý případ pojistné události více či méně zpochybnitelný. Znamená to, že každý sedmý Čech je podvodník?
České znění.

http://www.filefactory.com/file/ca5effd/n/Jak_napalit_pojistovnu.avi

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page