Fotbal: kolektivní inteligence / Football: Collective Inteligence (2007)

Cíl fotbalového mužstva je jednoduchý: dostat míč do soupeřovy sítě. Ale mezi míčem a brankou stojí překážka. Každé mužstvo musí sladit pohyb svých jedenácti hráčů tak, aby fungovala kolektivní inteligence.
Fotbalové družstvo je složitý celek, živý organuismus, tvořený součinnými prvky, jehož cílem je si v jistém okamžiku přihrávat účelně míč mezi jednotlivými hráči tak, aby mohl být nakonec alespoň jednou dopraven do soupeřovy branky, což mnohdy stačí k vyhranému utkání. Aby dosáhl svého cíle, musí hráči na hřišti vytvořit patřičné rozmístění, účelně a flexibilně jej měnit. Účinnost kolektivní hry závisí na schopnosti rychlého přechodu mezi obrannou a útočnou činností.
Základním požadavkem tedy je, aby postavení takzvaně dýchalo. Svírá se v okamžiku ztráty míče a roztahuje se v okamžiku získání míče zpět. Přesně jako nádech a výdech. Celá hra je vlastně otázkou přechodu mezi jednou a druhou úlohou. Samozřejmě, když je hra nevyvážená, dochází vám dech a dostáváte se do potíží.
České znění.

http://www.filefactory.com/file/5mr3xor8ielj/n/Fotbal-kolektivni-inteligence-2007-cz.dub.part1.rar
http://www.filefactory.com/file/28atc31bmy6d/n/Fotbal-kolektivni-inteligence-2007-cz.dub.part2.rar

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page