V Berlíně / In Berlin (2009)

Michael Ballhaus je světově proslulý kameraman, který má na kontě takové snímky jako Dracula, Gangy New Yorku, Mafiáni, Poslední pokušení Krista a mnohé další. Patřil k významným spolupracovníkům jednoho z nejznámějších německých režisérů Rainera Wernera Fassbindera. Dokumentární esej V Berlíně je pro Ballhause návratem k milovanému rodnému městu, vyznáním lásky prostřednictvím lidí, kteří ve městě žijí a určitým způsobem ho spoludotvářejí. Najdeme tu slavnou herečku a její talentovanou dceru postiženou Downovým syndromem, architekta, muzikanty, performery. Na svůj věk (letos oslaví už šestasedmdesáté narozeniny) natočil Ballhaus dílo neobyčejně mladé, neotřelé, půvabné a svým způsobem strhující.
Původní znění, české titulky (hardcoded).

http://www.filefactory.com/file/ccf7094/n/V_Berline.mpg.001
http://www.filefactory.com/file/ccf71b5/n/V_Berline.mpg.002
http://www.filefactory.com/file/ccf71dd/n/V_Berline.mpg.003

Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page