Armadillo / Armadillo (2010)

Jsou mladí, plní života a plánů do budoucna. Rádi by zažili nějaké pořádné dobrodružství. A ještě si přitom vydělali slušné peníze? Proč ne? Stačí být dobrým vojákem a odjet do Afghánistánu. Podobně asi uvažoval každý z party mladých Dánů, kteří se na počátku roku 2009 chystali na svou první vojenskou misi.
Strhující dokument Armadillo (jde o zoologický název pro pásovce, zároveň ale o jméno dánské vojenské základny) sleduje chlapce od okamžiku bujarého loučení se "svobodou", u nějž nechybí ani striptérka, přes emotivní rozloučení s blízkými, všední život na afghánské základně, až po dramatické finále jejich pobytu. Kamera snímá šest měsíců tytéž tváře, a přece jiné lidi.
Dílo dokumentaristy Januse Metze, které bylo po zásluze oceněno na mnoha filmových festivalech, neheroizuje, nemoralizuje, jen neúprosně sleduje. Není to film pro slabé povahy – ne snad kvůli krvi či násilí, ale právě kvůli pronikavému průhledu do mysli vojáka.
České znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page