Kvetoucí obchod / Blooming Business, A (2010)

Řezané květiny v supermarketech. Vypadají tak čerstvě a dokonale, že leckdo neodolá a musí je mít – ať už jako dárek či pro vlastní potěchu. Vnucuje se představa poklidné slunné zahrádky a láskyplného vlídného zahradníka. Ve skutečnosti jsou tyto květiny zbožím jako všechno ostatní. Největší květinová burza v Nizozemsku má roční obrat kolem čtyř miliard eur. Velká část květin pochází z Keni. A my dnes budeme mít příležitost se vypravit za těmi, kdo květiny pěstují. Idylku ale nečekejte. Poznáte třeba Jane, matku samoživitelku, která vstává před čtvrtou ranní, aby nakojila svého nejmladšího syna a ostatním připravila jídlo. Zatímco starší děti odejdou do školy, malý zůstává celý den sám. Jane se vrací k smrti unavená, ale musí ještě najít sílu obstarat svou chudou domácnost. To není výjev z nějakého dojemného románu, to je skutečnost. Střípek neveselé mozaiky lidských osudů. Afrika je opravdu daleko, i když květiny z její půdy voní ve vašem obýváku.
České znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page