DARPA: V laboratoři amerických tajných zbraní / Inside America's Secret Weapons Lab: DARPA (2008)

Pořad nabízí exkluzivní pohled za zavřené dveře jednoho z nejtajnějších amerických úřadů - Divize R & D amerického Ministerstva obrany. V rámci rozsáhlé prohlídky odlehlých testovacích areálů, tajných laboratoří a podvodních výzkumných zařízení v různých koutech Ameriky se vydáme tam, kam byly cizí kamery vpuštěny jen zřídka, abychom sledovali inovace, včetně skutečného 'Ironmana', který vojákům dodá nadlidskou sílu, mikro vzdušné prostředky, které na obloze fungují jako dalekohledy bojových letounů, a tajné testovací nadzvukové letadlo, jehož rychlost je pětkrát větší než rychlost zvuku. Staňte se svědky vývoje technologií, jež mají změnit hru a překvapit nepřítele - přelomových novinek, které proměňují science fiction ve skutečnost.
České znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page