Tesla model S / Supercars Tesla Model S (2012)

Na první pohled by mělo toto auto být jen posledním z dlouhé řady luxusních sedanů. U vnějšího vzhledu však veškerá podobnost končí. Při pohledu pod kapotu nebo do interiéru je již jasné, že se nejedná o klasický vůz. Společnost Tesla Motors, pojmenovaná po významném vynálezci a průkopníkovi elektrické energie Nikolovi Teslovi, zavrhuje nejen klasické spalovací motory, ale také alternativy v podobě hybridních vozů, a vyrábí výhradně auta na elektrický pohon. Podle smělých odhadů firmy zatíží jejich elektrická auta ovzduší oxidem uhličitým o polovinu méně, a to i tehdy, pokud by elektřina pro jejich pohon pocházela pouze z uhelných elektráren, a navíc svými vlastnostmi předčí i světoznámé luxusní vozy. Ačkoliv teprve čas ukáže, zda bude mít Tesla se svými sériově vyráběnými elektromobily úspěch, je vznik modelu S zajímavým nahlédnutím do světa nových, neustále se zdokonalujících technologií.
České znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page