Chodorkovskij, zločinec nebo mučedník? / Khodorkovsky (2011)

Michail Chodorkovskij, někdejší nejbohatší člověk v Rusku a jeden z nejmovitějších podnikatelů na světě, vzbuzuje stále vlnu emocí. Jedni ho považují za spoluautora veškerých nekalých praktik, které si lze ve světě byznysu uvnitř zemí bývalého Sovětského svazu jen představit. Bývalý šéf Jukosu bývá vnímán jako neoliberální kapitalista a patron ruských politiků, díky nimž pohádkově zbohatl, a to na úkor zbylého obyvatelstva.
Pro druhé je Chodorkovskij obětí mocenské zvůle Vladimíra Putina. Za mříže ho prý dostala podpora politické opozice, záměr prodat rozhodující podíl Jukosu jedné z amerických ropných společností, ale také ambice stát se ruským prezidentem či touha šéfa konkurenčního Rosněfťu Igora Sečina převzít Jukos.
Příběh Michaila Chodorkovského rozhodně není černobílý. Čeká nás rozplétání složité sítě různých zájmových skupin, účelových spojení a nevyzpytatelných her v politických a podnikatelských kruzích.
České znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page