Pravda o chuti / Truth About Taste (2013)

Můžeme oklamat mozek, aby si myslel, že potravina je sladká, aniž by to bylo škodlivé a nebyl v ní cukr? Ukazuje se, že mechanismy, které rozhodují, zda nám něco chutná nebo nechutná, jsou mnohem komplikovanější, než si většina z nás myslí. Procesy, které probíhají v našem těle, když něco ochutnáváme, jsou neobyčejně složité. Jestliže chcete zjistit, jak funguje chuť, potřebujete prostředí, které naše kuchyně a jídelny téměř v ničem nepřipomínají. V jedné laboratoři se skupina lidí podrobí speciálnímu vyšetření. Má se zjistit, jestli mají předpoklady stát se profesionálními ochutnávači. Tedy pracovníky, kteří budou posuzovat chuť potravin, jež možná jednou budeme jíst.
České znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page