Calculating Ada: The Countess of Computing (2015)

Ada Lovelace was a most unlikely computer pioneer. In this film, Dr Hannah Fry tells the story of Ada's remarkable life. Born in the early 19th century Ada was a countess of the realm, a scandalous socialite and an 'enchantress of numbers'. The film is an enthralling tale of how a life infused with brilliance, but blighted by illness and gambling addiction, helped give rise to the modern era of computing.
Hannah traces Ada's unlikely union with the father of computers, Charles Babbage. Babbage designed the world's first steam-powered computers - most famously the analytical engine - but it was Ada who realised the full potential of these new machines. During her own lifetime Ada was most famous for being the daughter of romantic poet Lord Byron ('mad, bad and dangerous to know'). It was only with the advent of modern computing that Ada's understanding of their flexibility and power (that they could be far more than mere number crunchers) was recognised as truly visionary. Hannah explores how Ada's unique inheritance - poetic imagination and rational logic - made her the ideal prophet of the digital age.
This moving, intelligent and beautiful film makes you realise we nearly had a Victorian computer revolution.
Anglické znění, anglické titulky.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page