Petržalka (2006)

Možno si myslíte, čo na tej Petržke ludia vidia. Je to len kopa betónových kvádrov bez života? Jej obyvatelia ale aj historici či vedci v tomto psyhologicko-historicko-vedeckom dokumente zaujmavým spôsobom prinášajú informácie od úplnej histórie Petržalky, ako sa vyvíjala, akým spôsobom sa z dedinky stala betónova džungla, čo k tomu prispelo, aké boli návrhy na tvár Petržalky, o tom čo si o Petržalke mysleli vtedy a aj dnes a zároveň sa v tomto dokumente pokúsime definovať život v Petržalke a budeme sa zaoberať o tom kto vlastne Petržalčan je. Stretneme sa s rôznymi názormi obyčajných obyvateľov bytoviek, ale aj serióznym konfrontáciami fundovanejších ľudí.
Dokument je robený veľmi zaujmavým spôsobom aby donútil poslucháča zamyslieť sa nad Petržalkou a na základe rôznych faktov a názorov si utvoril o nej vlastný názor. Slovenské znění.Špatný vTTIP!

Transatlantická obchodní a investiční smlouva (TTIP) je právě projednávaná úmluva nebývalého rozsahu. Má prý vzájemně pomoci ekonomikám EU a USA. Údajný vznik nových pracovních míst ovšem zpochybňují dosavadní zkušenosti s obdobnou dohodou NAFTA a jinými. Dá se očekávat spíše likvidace mnoha podniků, farem i míst pod masivním tlakem dovozů z USA. Pod masivním tlakem USA je ostatně i vyjednávání samotné. To probíhá s vyloučením veřejnosti, v naprostém utajení.

Kvůli odlišně fungujícímu regulačnímu systému navíc mají americké produkty (včetně potravin) často významná rizika zdravotní i environmentální. TTIP také hrozí odstartovat „závod ke dnu“ – drastické zhoršování mnoha životních aspektů občanů v EU i USA ve snaze vyhovět velkému byznysu. Obří zisky by naopak připadly velkým nadnárodním korporacím (jako již uváděné Monsanto nebo Walmart), kterým by již nadále nedokázaly vzdorovat oslabené právní systémy jednotlivých států. Pokud Vám tato situace není lhostejná, neváhejte podpořit celoevropskou iniciativu proti této superúmluvě na vttip.cz nebo stop-ttip.org (popř. stop-ttip.cz).

Update (7/2016): Výše uvedené se zdá potvrzovat i právě přidaný dokument nizozemské veřejnoprávní televize VPRO s názvem TTIP: Might is Right (2015), který se zaměřuje zejména na současnou praxi tzv. arbitrážních tribunálů. A hlavně text uniklé dohody TTIP (naprosté většiny jejích kapitol), kterou zveřejnila organizace Greenpeace na podpora.greenpeace.cz/TTIP. Pro úplnost nutno dodat, že o obchod s ČR/EU se v první řadě nejedná ani Číně a samozřejmě ani Rusku.


 
Top of page